ŻYCIE NA STATKU
Praca na statku to przygoda życia, której nigdy nie zapomnisz. Aczkolwiek zanim zgłosisz swoją kandydaturę musisz pamiętać, że praca na statku może być ciężka i bardzo wymagająca. Jak każda praca posiada swoje plusy i minusy, które powinieneś rozważyć.

PIERWSZY DZIEŃ

Pierwszy dzień na statku będzie przeżyciem, którego zapewne nigdy nie zapomnisz! Zostaniesz odebrany z lotniska i zawieziony do portu. Pewnie będziesz bardzo zmęczony z powodu długiej podróży i zmiany czasu, ale tez bardzo podekscytowany nową przygodą. Zobaczysz piękny statek, przy którym wszystko będzie wydawało się bardzo malutkie. Ludzie pracujący w porcie sprawdzą Twoje personalia ze względów bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że to właśnie Ty jesteś nowym członkiem załogi. Czasami formalności trwają kilka godzin, ale przez ten czas będziesz z innymi nowymi członkami załogi i wtedy prawdopodobnie nawiążesz pierwsze przyjaźnie, aczkolwiek może się zdarzyć, że nie będziecie się pózniej widywać za często gdyż będziecie pracować w innych departamentach. Ale na pewno przez pierwszy tydzień będziecie się spotykać na wszystkich szkoleniach. Oficer pracujący w biurze załogi zaprowadzi Was na statek, aby ochrona statku sprawdziła Twój bagaż. I w tym momencie możesz poczuć się odrobinę nieswojo… Jestem w więzieniu! Spokojnie to tylko względy bezpieczeństwa. Zostaniesz zabrany do biura dla załogi, aby dokończyć wszelkie formalności , a później przyjdzie po Ciebie Twój nowy kolega z Twojego departamentu, aby pomóż Ci podczas zaznajamiania się ze statkiem.

PLUSY

Pracując na statku masz możliwość zobaczenia wielu krajów i ciekawych miejsc.
Poznajesz mnóstwo interesujących ludzi z całego świata i różnych kultur.
Zarabiasz całkiem niemałe pieniądze i nie musisz wydawać na zakwaterowanie i jedzenie.
Podczas pobytu na statku dostaniesz bezpłatne leczenie w przypadku choroby.
Tęsknisz za domem, rodziną i przyjaciółmi – możesz łatwo komunikować się z nimi telefonicznie oraz przez Internet.
W końcu nie musisz płacić rachunków – nie płacisz za jedzenie i spanie oraz dodatkowe atrakcje takie jak siłownia, basen, dyskoteka
MINUSY

Będziesz pracował długie godziny: 10-12 godzin, przez 7 dni w tygodniu.
Twoja kabina będzie prosta i mała oraz będziesz musiał ją dzielić ze swoim kolegą z pracy. Łazienkę również. Nie będziesz również mógł przynosić jedzenia, pić alkoholu ani palić papierosów w swojej kabinie, Nie będziesz miał również okna w swojej kabinie.
Będziesz na statku podczas różnej pogody. Pomyśl o tym jeżeli cierpisz na chorobę morską.
Musisz odbyć szereg kursów bezpieczeństwa, higieny i pierwszej pomocy oraz postępować zawsze według ich wytycznych.
Będąc członkiem załogi poza godzinami pracy nie wolno Ci przebywać na terenie dostępnym dla pasażerów.